Türkiye Cumhuriyeti

Bişkek Büyükelçiliği

Büyükelçilik

Bünyesinde Silahlı Kuvvetler Ataşeliği, Eğitim Müşavirliği, Ticaret Müşavirliği, Din Hizmetleri Müşavirliği,Basın Müşavirliği ve Kültür ve Tanıtma Müşavirliği bulunan Büyükelçiliğimiz, yaklaşık 45 kişilik kadrosuyla, 1992 yılından bu yana Bişkek’te "Moskovskaya Caddesi No: 89" da hizmet vermektedir. Kançılarya ve ikametgâhın bulunduğu Büyükelçilik yerleşkesi şehrin en merkezi ve prestijli caddelerinden birinde yer almakta olup, 10bin m2’lik bir alanı kapsamaktadır. Yeni kançılarya binamız 2011 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakan olarak Bişkek’e gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında açılmıştır.

Büyükelçiliğimiz bünyesindeki Konsolosluk Şubemiz kançılarya binamızda Türk, Kırgız ve üçüncü ülke vatandaşlarına hizmet sağlamaktadır.

Büyükelçi ikametgahı, Kırgızistan’da bağımsızlık sonrasında yapılan ilk yapıdır. Geniş resepsiyon salonu ile zamanında Kırgız makamlarının da resepsiyonlarını düzenledikleri modern imkanlara sahip tek binayı teşkil etmiştir.

Türkiye Kırgızistan’ı ilk tanıyan ülke olarak kalmamış, aynı zamanda ülkede ilk Büyükelçilik açan ve modern mimariyle ilk Büyükelçi konutunu inşa eden ülke de olmuştur. 

İlgili Dosyalar :

- BE foto