Büyükelçinin Mesajı

Değerli ziyaretçiler,

Büyükelçiliğimizin web sitesine hoş geldiniz. Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi olarak 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle göreve başlamış bulunuyorum.

Ortak köklere dayalı, stratejik ortaklık temeli üzerine oluşturulmuş kardeşlik ilişkilerimizin geliştirilerek sürdürülmesi ve her alanda başarılı sonuçların alınması gerek benim, gerek ekibimin en büyük önceliği olacaktır. Bu çabalarımızın başarıya ulaşmasında ihtiyaç duyacağımız değerli katkı ve desteğinizi bundan sonra da esirgemeyeceğinize olan inancım tamdır.

Ülkemizin daha iyi tanıtılması, Türkiye aleyhtarı çeşitli teşebbüslerin bertaraf edilmesi, burada yaşayan vatandaşlarımız ve soydaşlarımızın birlik, beraberlik ve dayanışma duygusuyla hareket etmeleri öncelik vereceğimiz konular arasında bulunmaktadır.

Atayurdumuz olarak gördüğümüz, aynı dil ve dini paylaştığımız, Tanrı Dağları, Manas Destanı ve Cengiz Aytmatov ile Türkiye’de de herkesin çok yakından tanıdığı ve gönlünün bir parçasında yer edindiği Kırgızistan’ın istikrarı, refahı ve mutluluğu için elimizden gelen çabayı bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da sürdüreceğimize emin olabilirsiniz.

Önümüzdeki süreçte ortak işbirliğimizin çok güzel bir örneğini oluşturan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinin daha da geliştirilmesinin yanısıra Kırgız toplumunun ihtiyaçları arasında olacak bazı önemli eserleri de inşa edip gönülden sevdiğimiz bu ülkeye hediye etmeyi amaçlıyoruz.

Size bunlardan birkaç örnek vermek isterim:

Kırgız Sağlık sistemine önemli bir katkı vereceğini düşündüğümüz, son model teknoloji, teçhizat ve araştırma-uygulama laboratuvarları ile donatılmış Dostluk Hastanesini bu yıl içinde açmayı planlıyoruz.

Orta Asya’nın en büyük ve güzel Camilerden biri olan Bişkek Merkez Camii’sini de pek yakında açacak ve Kırgız kardeşlerimizin hizmetine sunacağız.

Devlet Milli Tarih Müzesinin de dış cephesi ile bahçe düzenlemesinin restorasyon işini tamamlamak üzereyiz ve çok önemli bir esere büyük bir katkı vermiş olacağız.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesine her sene on milyonlarca dolarlık yatırım ile yüksek öğretim alanında Kırgızistan’ın geleceğine yatırım yapmaktayız.

Ayrıca, Türkiye Bursları programı çerçevesinde her yıl onlarca Kırgız genci Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde burslu olarak eğitim alma olanağına sahip olmaktadır.

Sağlık ocakları, poliklinikler, yollar, su yolları ve kanalları, modern tarımcılık, yetimhaneler ve özürlü çocukların gittikleri okulların desteklenmesi gibi sosyal yardım yanı ağır basan çeşitli projelerimizi sürdürecek ve Kırgız vatandaşlarının gündelik hayatlarının güzelleştirilmesine yönelik çabalarımıza ara vermeyeceğiz.

Büyükelçiliğimiz kadrolarını güçlendirmenin yanısıra, vitrinimiz olarak gördüğümüz Konsolosluk Şubemizi de güçlendirdik. İlave görevlilerle sizlere daha iyi hizmet etmeyi amaçlıyoruz. Buna ilave olarak, gerek beni, gerek Müşavirlerimizi gerekse Konsolosluk görevlilerimizi sürekli sizlerle hem Bişkek’te hem diğer şehir, kasaba ve köylerde göreceksiniz.

Maarif Vakfı aracılığı ile Kırgızistan’ın çeşitli vilayetlerinde son derece modern ve iyi donatılmış okullar açarak eğitim alanında mevcut Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okullar ile vermekte olduğumuz hizmetlere çok kaliteli bir eğitim içerecek bir yeni halka ekleyeceğiz.

Yunus Emre Enstitüleri’nin kurulması ile Türk ve Kırgız halklarının birbirlerini daha iyi tanımaları ve kültürel düzeyde daha da yakınlaşmaları amacıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Kırgız ekonomisinin her alanına Türk yatırımcıları çekerek ortaklıklar kurmalarını, istihdam yaratmalarını teşvik edeceğiz.

Yapacağımız çok iş var! Çok boyutlu bu işbirliğini yukarıda genel hatları ile çizmeye çalıştığım vizyon doğrultusunda şevk ve kararlılıkla sürdüreceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, gerek Türkiye-Kırgızistan dostluk, kardeşlik ve ortaklığının daha da güçlendirilmesine, gerek Büyükelçiliğimizin hizmetlerinin kalitesinin arttırılmasına yönelik görüş ve tavsiyelerinizin benim ve mesai arkadaşlarım için yol gösterici olacağını belirtir, şahsım ve Büyükelçiliğimiz adına sizlere ve ailelerinize sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim.

Bizi facebook sayfamızdan (https://www.facebook.com/BiskekBE) da takip etmeyi unutmayın!

Pazartesi - Cuma

09.00 - 12.30 / 14.00 - 18.00

Konsolosluk Şubesi çalışma saatleri 09.00-12.00 arasındadır.
1.1.2018 2.1.2018 Yılbaşı Tatili
7.1.2018 Ortodoks Noeli
23.2.2018 Vatan Koruyucu Günü
8.3.2018 10.3.2018 Dünya Kadınlar Günü
21.3.2018 Nevruz Bayramı
1.5.2018 İşçi Bayramı
5.5.2018 Anayasa Bayramı
9.5.2018 Zafer Bayramı
15.5.2018 Ramazan Bayramı
20.8.2018 Kurban Bayramı
31.8.2018 Bağımsızlık Günü
29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
7.11.2018 Uzlaşma ve Barış Günü