Büyükelçi Nejat Akçal'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu Konuşma Metni

Bişkek Büyükelçiliği 28.10.2011

Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Dinara Kemelova,
Kırgız Cumhuriyeti Savunma Bakanı Sayın Tuğgeneral Abibilla Kudayberdiev,

Kırgız Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Sayın Tuğgeneral Zarılbek Rısaliev,
Kırgız Cumhuriyeti Tarım Bakanı Torogul Bekov,
Sayın Büyükelçiler ve kordiplomatiğin seçkin temsilcileri,

Dost Kırgız Cumhuriyeti’nin değerli yetkilileri,

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkan Yardımcısı Sayın Nursuna Memecan,

Türk Konseyi Genel Sekreteri Büyükelçi Sayın Halil Akıncı,

Türkiye Cumhuriyeti’nin Değerli Parlamenterleri

Kıymetli vatandaşlar,

 

 

Öncelikle hepinizi Türkiye’de geçtiğimiz hafta içerisinde terör saldırıları sonucunda yaşamını kaybeden şehitlerimiz ve Van’da meydana gelen depremdeki acı kayıplarımızın aziz ruhları huzurunda 1 dakikalık saygı duruşuna davet etmek istiyorum.

 

Milletçe derin bir üzüntü içerisinde bulunduğumuz şu günlerde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 88nci yıldönümünü dost ve kardeş Kırgızistan’da sizlerle birlikte kutlamanın gurur ve kıvancını yaşıyorum. Bu özel günü bizlerle paylaştığınız için hepinize içten teşekkürlerimi sunarım.

 

Türkiye Cumhuriyeti, 88 yıl önce aziz milletimizin Büyük Atatürk önderliğinde azim ve inançla yürüttüğü mücadele sonucunda, halkın iradesine dayalı, modern bir devlet olarak kurulmuştur.

 

Türk milleti Cumhuriyet'in ilanının ardından egemenlik hak ve yetkisini elde ederken, ülkemiz de, Atatürk'ün öncülüğünde, Meclisimizin rehberliğinde her alanda büyük bir dönüşüm sürecine girmiştir.

 

Geçmişten gelen birikimiyle, son yıllarda muazzam bir gelişme ivmesi yakalayan Türkiye, dünyanın saygın ve güçlü bir ülkesi olma yolunda yürüyüşüne kararlılıkla devam etmektedir.

 

Türkiye, geçtiğimiz 88 yıl içerisinde ortaya çıkardığı potansiyeliyle, gerçekleştirdiği reformlarla, büyüyen ekonomisi, olgunlaşan demokrasisi, akılcı, yapıcı ve çok boyutlu dış politikasıyla, dünyada dikkatleri üzerine toplamaktadır.

Değerli Misafirler,

 

Hepinizin bildiği gibi 2011 yılı Kırgızistan’ın 2010 yılında yaşanan acı olayların yaralarının sarıldığı, huzur ve istikrarın tesis edildiği umut vadedici bir yıl olmuştur.

 

Türkiye, 10 Ekim 2010 tarihinde parlamento seçimlerinin huzurlu bir ortamda başarıyla gerçekleştirildiği Kırgızistan’a, bu “siyasi dönüşüm süreci”nde kurumsal ve kavramsal açıdan her türlü desteği vermeyi sürdürmektedir.

 

Bu bağlamda, 2011 yılı iki ülke arasındaki yakın işbirliğinin çok sayıda karşılıklı üst düzey ziyaretlerle pekiştirildiği, son derece verimli bir yıl olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni hükümetin kurulmasının ardından 1-2 Şubat 2011 tarihlerinde bölge ülkelerinden münhasıran Kırgızistan’a yönelik bir ziyaret gerçekleştirmiş bulunması, şüphesiz Türkiye’nin bu ülkeye atfettiği önemin en somut ve çarpıcı göstergesidir.

 

Başbakan Almazbek Atambayev’in 25-28 Nisan 2011 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret sırasındaiki ülke arasında “Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi” kurulmuş, “Vize Muafiyeti Anlaşması” ile “Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin İşleyiş Esaslarına Dair Anlaşma” imzalanmıştır.

 

Son olarak, Kırgız Cumhuriyeti Parlamento Başkanı Ahmatbek Keldibekov 25-28 Eylül 2011 tarihleri arasında Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş olup, sözkonusu ziyaret vesilesiyle “Türkiye Büyük Millet Meclisi ile Jogorku Keneş Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” imzalanmıştır.

 

2011 yılında mezkur ziyaretlerin yanısıra, Türkiye Cumhuriyeti Sayıştay Başkanı Sayın Recai Akyel,  Türk Konseyi Genel Sekreteri Büyükelçi Sayın Halil Akıncı, TBMM Başkanvekilleri Sayın Sadık Yakut ve Meral Akşener ile Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu gibi birçok üst düzey Türk bürokrat ve siyasetçi resmi temaslarda bulunmak üzere Kırgızistan’ı ziyaret etmiştir.

 

Kırgızistan’da müessif olayların yaşandığı 2010 yılında ülkemizce sağlanan maddi ve manevi destek 2011 yılında da devam etmiş, Sayın Başbakanımızın ve Başbakan Almazbek Atambayev’in karşılıklı ziyaretleri vesilesiyle ülkemizce Kırgızistan’a ilave 20 milyon ABD Doları tutarında nakdi yardım yapılmış, TİKA projelerinde kullanılmak üzere tahsis edilen 11 milyon dolarlık tutar 15 milyon dolara yükseltilmiş ve Kırgız Cumhuriyeti’nin TÜRK EXİMBANK’a olan 51 milyon dolar tutarındaki kredi borcunun silinmesine karar verilmiştir.

 

Kıymetli Konuklar,

 

Hepinizin bildiği üzere, Kırgızistan’da 30 Ekim 2011 tarihinde Cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekleştirilecektir.

 

Sözkonusu seçimin, 10 Ekim Parlamento seçimlerinde olduğu gibi sağduyunun hakim olacağı bir ortamda gerçekleştirileceğine dair inancımız tamdır.

 

Bu duygularla, ortak dil, inanç ve gelenekler temelinde ve egemen eşitlik çerçevesinde yıllardır ilişki kurduğumuz dost ve kardeş Kırgız Cumhuriyeti halkına teşekkür ediyor, kadehimi uluslarımızın kardeşliğine, esenliğine ve refahına kaldırıyorum.

       

 

 

 

  

 

Pazartesi - Cuma

09.00 - 12.30 / 14.00 - 18.00

Konsolosluk Şubesi çalışma saatleri 09.00-12.00 arasındadır.
1.1.2018 2.1.2018 Yılbaşı Tatili
7.1.2018 Ortodoks Noeli
23.2.2018 Vatan Koruyucu Günü
8.3.2018 10.3.2018 Dünya Kadınlar Günü
21.3.2018 Nevruz Bayramı
1.5.2018 İşçi Bayramı
5.5.2018 Anayasa Bayramı
9.5.2018 Zafer Bayramı
15.5.2018 Ramazan Bayramı
20.8.2018 Kurban Bayramı
31.8.2018 Bağımsızlık Günü
29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
7.11.2018 Uzlaşma ve Barış Günü