Büyükelçi Akçal'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu Konuşma Metni

Bişkek Büyükelçiliği 30.10.2012

Sayın Konuklar,

Kırgız Cumhuriyeti’nin değerliyetkilileri,

Sayın Büyükelçiler vekordiplomatiğin seçkin temsilcileri,

  

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun89uncu yıldönümünü Kırgızistan’da siz değerli konuklarımızla birliktekutlamanın gurur ve kıvancını yaşıyorum. Bu özel günü bizlerle paylaştığınıziçin hepinize içten teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Türk milleti Cumhuriyet'inilanının sonrasında egemenlik hak ve yetkisini elde ederken, ülkemiz de,Atatürk'ün liderliğinde, Meclisimizin rehberliğinde her alanda büyük birdönüşüm sürecine girmiştir.

 

Geçmişten gelen birikimiyleözellikle son yıllarda her alanda ciddi bir gelişme kaydeden Türkiye, dünyanıngüçlü bir ülkesi olma yolunda yürüyüşüne kararlılıkla devam etmektedir.

 

Türkiye, geçtiğimiz 89 yıliçerisinde ortaya çıkardığı potansiyeliyle, muhtelif sahalarda gerçekleştirdiğiköklü reformlarla, giderek büyüyen ekonomisi, olgunlaşan demokrasisi, akılcı,yapıcı ve çok veçheli dış politikasıyla uluslararası alanda dikkatleri üzerinetoplamaktadır.

 

Saygıdeğer Misafirler,

 

Kırgızistan’ın bağımsızlığınıkazanmasından buyana geçen süre içinde Türk-Kırgız ilişkileri her alanda büyükbir gelişme göstermiş olup, Kırgızistan Türkiye’nin bölgedeki kardeşi vestratejik ortağıdır. İlişkilerimiz gücünü tarihi, kültürel ve dilsel ortakmirasımızdan almaktadır. Ülkelerimiz arasında köklü bir işbirliği mevcuttur.

 

Kırgızistan bilindiği üzere, 2010senesinde yaşanan halk ayaklanması sonrasında kısa sürede demokratik vebarışçıl dönüşümünü gerçekleştirmeyi başarmıştır. Bu süreçte Türkiye de,kardeşliğin gereği olarak Kırgızistan’a gerekli destek ve katkıda bulunmuştur.Bundan sonra da bulunmaya devam edecektir.

 

Orta Asya Bölgesi’nde demokratikdönüşümün öncülüğünü yapmakta olan Kırgızistan’ın demokratik istikrarını veiktisadi kalkınmasını sürdürmesi Kırgızistan için olduğu kadar bölge bakımındanda büyük önem barındırmaktadır.

 

Kırgız Cumhuriyeti CumhurbaşkanıSayın Almazbek Atambaev’in görevini üstlendikten sonra ilk resmi yurtdışıziyaretini Ocak 2012’de Türkiye’ye gerçekleştirmiş olması bizleri son derecemutlu etmiş olup, Sayın Atambaev Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde hafızalardahala yer tutan tarihi bir konuşma yapmış ve çok boyutlu ilişkilerimizingeleceği açısından mesajlar vermiştir.

 

2012yılı, geçtiğimiz seneler gibi, iki ülke arasındaki yakın işbirliğininkarşılıklı üst düzey ziyaretlerle de pekiştirildiği, son derece verimli bir yılolmuştur.

 

Özellikleson yıllarda ülkelerimiz arasındaki üst düzey ziyaretlerin yoğunluk kazanmışolması başlı başına memnuniyet verici ve olumlu yansımaları olan önemli birgelişmedir.

 

Türkiye Kırgızistan’a her alandavermekte olduğu desteği sürdürmeye ve ilişkilerimizi daha da çeşitlendiripderinleştirmeye kararlıdır. Aynı paralelde ülkemiz, tüm alanlarda sahip olduğugeniş birikim ve tecrübeyi Kırgız dostlarımızla paylaşmaya hazırdır.

 

İki ülke arasındaki ticarethacmini arttırmanın yollarını birlikte aramalı ve ikili ticaret hacmimizi tatminkârbir seviyeye çıkartmalıyız.

 

Ayrıca, ülkelerimiz halklarıarasındaki temasları daha da arttırmalı, ikili ilişkilerimizin önemli bir ayağıolan parlamentolararası işbirliğini derinleştirme imkânlarını yaratmalıyız.

 

Bu vesileyle, memnuniyetlebelirtilmesi gereken bir husus, Kırgızistan’da eğitim alanında en büyük yabancıyatırımcı ülke Türkiye’dir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, müşterekdil, inanç ve gelenekler zemininde ve egemen eşitlik çerçevesinde yıllardır yapıcıilişkiler kurduğumuz kardeş Kırgız Cumhuriyeti halkına içten teşekkürlerimisunuyor, kadehimi uluslarımızın esenliğine ve refahına kaldırıyorum.

Pazartesi - Cuma

09.00 - 12.30 / 14.00 - 18.00

Konsolosluk Şubesi çalışma saatleri 09.00-12.00 arasındadır.
1.1.2018 2.1.2018 Yılbaşı Tatili
7.1.2018 Ortodoks Noeli
23.2.2018 Vatan Koruyucu Günü
8.3.2018 10.3.2018 Dünya Kadınlar Günü
21.3.2018 Nevruz Bayramı
1.5.2018 İşçi Bayramı
5.5.2018 Anayasa Bayramı
9.5.2018 Zafer Bayramı
15.5.2018 Ramazan Bayramı
20.8.2018 Kurban Bayramı
31.8.2018 Bağımsızlık Günü
29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
7.11.2018 Uzlaşma ve Barış Günü