Türkiye Cumhuriyeti

Bişkek Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Sayın Cumhurbaşkanımız Kırgızistan’ı Ziyaret Etmiştir , 28.05.2009

Sayın Cumhurbaşkanımız 26-28 Mayıs 2009 tarihlerinde Kırgızistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımıza eşlik eden resmi heyette Devlet Bakanı Sayın Faruk Çelik, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün ve milletvekillerimiz Sayın İbrahim Hasgür, Sayın Turan Kıratlı, Sayın S. Turan Çirkin, Sayın İsmet Büyükataman, Sayın A. Jale Ağırbaş ve Sayın Reşat Doğru yer almışlardır. Ülkemizin önde gelen 100 işadamı da Sayın Cumhurbaşkanımızın özel heyetinde yer alarak Kırgız yetkilileri ve işadamlarıyla bir araya gelmişlerdir.

Ziyareti çerçevesinde Kırgız Cumhuriyeti (KC) Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiev ile temaslarda bulunan Sayın Cumhurbaşkanımız, Kırgız Meclisi Jogorku Keneş’e hitap etmiş, KC Meclis Başkanı Aytibay Tagaev ve milletvekilleri ile görüşmeler gerçekleştirmiş, KC Başbakanı İgor Çudinov ile birlikte İş Forumunun açılışını yapmış, Büyükelçiliğimiz tarafından onuruna düzenlenen yemekte ve Büyükelçiliğimiz yeni Kançılarya binasının temel atma töreninde bulunmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanımıza Yusuf Balasagun Milli Üniversitesi’nde Fahri Profesörlük unvanı takdim edilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ile Atatürk Alatoo Üniversitesini ziyaret etmiştir.

Ziyaret vesilesiyle iki ülke arasında “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ile Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Ortak Bildirisi” ile “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Çevre Koruma Arasında İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştır.