Türkiye Cumhuriyeti

Bişkek Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Çanakkale Zaferinin 95. Yıldönümü Ve İstiklal Marşı'nın Kabülünün 89. Yıldönümü Vesilesiyle Düzenlenen Törende Büyükelçi Akçal Tarafından Yapılan Konuşmanın Metni , 18.03.2010

 

Sayın Rektörler, Öğretim Üyeleri,

Sevgili Öğrenciler,

Değerli Konuklar

 

İstiklal Marşı’nın kabulünün 89. ve Çanakkale Zaferi’nin 95. yıldönümünü dost ve kardeş Kırgızistan’da sizlerle birlikte kutlamanın gurur ve sevincini yaşıyorum.

 

Türk Kurtuluş Savaşı’nın temeli Çanakkale’de atılmıştır. Çanakkale’de atılmıştır çünkü, Türk ulusu İstanbul’u kurtaran Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Paşa’yı Çanakkale’de tanımıştır. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığı gün Türk halkı Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal’in etrafında kenetlenmiş ve İstiklâl Savaşı’nı yapmıştır.

 

Aynı şekilde büyük önderimiz Atatürk, ulusunun kahraman askerine Çanakkale’de bir kez daha tanık olmuş ve vatanımızı, ulusal onurumuzu kurtaran İstiklâl Savaşımızın kesin zaferle sonuçlanacağına dair güven ve kanaati daha o tarihlerde edinmiştir.

 

Çanakkale’yi geçilmez kılan 18 Mart Zafer Günü ülkemizde Şehitler Günü olarak anılmaktadır. Bu tarihte dünyanın çeşitli yerlerindeki Şehitliklerimizde ve ülkemizdeki kabirlerin başında muhtelif törenler düzenlenerek, hayatlarını kalanlar uğruna kaybedenlerin önünde saygıyla eğilmekteyiz.

 

Öte yandan, Milli Mücadele’nin en zor ve çetin günlerinde İstiklal Marşı’mızı yazarak milletin ümit ve heyecan kaynağı olan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u da saygıyla anıyoruz.

 

Mehmet Akif Ersoy, edebiyat ve düşünce tarihimizin sadece değerli ve büyük isimlerinden biri değil, aynı zamanda yaşadığı dönemde şair ve düşünür kimliği ile toplumun önünde yürümüş, öncülük etmiş ve derin izler bırakmış bir şahsiyettir.

 

İstiklal Marşı, özlü dizeleriyle Türk Ulusu’nun, yurt ve bayrak sevgisini, özgürlük, bağımsızlık ve çağdaşlık tutkusunu en güzel biçimde yansıtmaktadır.

 

Kurtuluş Savaşımız, vatan sevgisini tüm değerlerin üstünde tutan Türk Milletinin, Atatürk’ün önderliğinde özveriyle başarıya ulaştırdığı, tarihin akışını değiştiren bir kahramanlık destanıdır. Kurtuluş Savaşı ile yalnızca vatan toprakları kurtarılmamış, aynı zamanda yeni özgür ve bağımsız bir devletin, demokratik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri de atılmıştır.

 

Sayıları yüz binleri bulan aziz şehitlerimizi bir defa daha en derin minnet duygularımızla hatırlıyor ve bizlere çağdaş bir ulus kurma sevinç ve gururunu yaşatan başta Ulu Önderimiz Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi saygıyla yâd ediyoruz.

 

Bu vesileyle, bu anlamlı ve zengin programın düzenlenmesinde emeği geçen herkesi içtenlikle kutluyor, çalışmalarınızda başarılar diliyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.