Türkiye Cumhuriyeti

Bişkek Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Akçal'ın Nevruz Bayramı Kutlama Mesajı , 20.03.2010

Orta Asya'dan Balkanlardaki ülkelere kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibarıyla baharın gelişinin coşkuyla kutlandığı bir gündür.

Geniş bir coğrafyada doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı'nın Anadolu'da ve Türk kültürünün yayıldığı tüm bölgelerde de son derece köklü, renkli ve zengin bir geçmişi vardır.

Nevruz, Türklerde de çok eskiden beri bilinmekte ve muhtelif törenlerle kutlanmaktadır.

Orta Asya'daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatmışlardır.

Bayramlarımız karşılıklı sevgi-saygı ve hoşgörünün, ulusça birarada kardeşçe ve barış içinde yaşama arzusunun, dayanışma ve yardımlaşma duygularının coştuğu sevinç ve kıvanç dolu günlerimizdir.

Nevruz, bütün bu güzel duyguların yanında, yeni ve umut dolu günleri, baharı, bolluk ve bereketi müjdeleyen bir bayram, bir şenlik günüdür.

Bir ortak kültür ve zenginlikler yumağı olan bu anlamlı bayramı, sonsuza dek kutlayabilmemiz, bireysel ve toplumsal sevgi, saygı, hoşgörü, kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma içinde yaşama isteğimize ve bilincimize bağlıdır. Nevruzun bolluk ve bereketi müjdeleyen sıcak günlerini mutlulukla geçirebilmemiz için tüm güzellik ve cömertliğiyle bizi bağrında barındıran doğa ve çevremizle tam bir uyum içinde yaşamamız ve onu sevgi ve özenle korumamız gerekmektedir.

Bu vesile ile bu bayramın Kırgızistan’da ve Nevruzun kutlandığı tüm kardeş ülkelerde yaşayan halklara sağlık, mutluluk, barış ve esenlik getirmesini diler, en iyi dileklerimle sevgi ve saygılarımı sunarım.

                                            Nejat Akçal
                                            T.C. Bişkek Büyükelçisi