Türkiye Cumhuriyeti

Bişkek Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Kırgızistan'a Ek Tıbbi Yardım , 11.08.2010

Dost ve kardeş Kırgızistanın güneyinde Haziran ayında meydana gelen olaylar sonrasında bu ülkeye Türkiye Cumhuriyeti tarafından muhtelif ayni ve nakdi yardımlar yapılmıştır.

 

Kırgızistan’ın ülkemizden talebine cevaben, bu defa, sözkonusu olaylarda yaralanan kişilerin tedavisi amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilen 7.5 tonluk 200 bin Dolar değerinde ilaç ve tıbbi yardım malzemesi T.C. Genelkurmay Başkanlığınca tahsis edilen bir askeri kargo uçağı ile dün (10 Ağustos) Bişkek’e ulaştırılmıştır.

 

Yardım uçağını, Büyükelçilik Maslahatgüzarı Berk Ece ile Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakan Yardımcısı, K.C. Sağlık Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı ve K.C. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri apronda karşılamışlardır. Karşılamanın ardından, yardım malzemesinin Kırgız makamlarına devir teslim işlemi gerçekleştirilmiştir.

 

Önceki yardımlarımız

 

- Türkiye Cumhuriyeti, 6-7 Nisan 2010 tarihinden hemen sonra Kırgızistan’a 100 bin dolar değerinde tam donanımlı bir adet ambulans ve yaklaşık 35 tonluk insani yardım malzemesi göndermiştir.

 

- 6-7 Nisan olaylarında yaralanan altı Kırgız vatandaşı tedavi görmek üzere ülkemize gönderilmiştir.

 

- Ahıska Türklerinin de yoğun olarak yaşadığı Bişkek yakınlarındaki Maevka Köyü’nde 19 Nisan 2010 tarihinde meydana gelen olaylar neticesinde kullanılamaz duruma gelen evlerin yeniden inşası ile köydeki elektrik/su/doğalgaz şebekelerinin tamirini gerçekleştirmek amacıyla TİKA Bişkek Program Koordinatörlüğü tarafından yaklaşık 700 bin dolar değerinde ki bir projenin uygulanmasına başlanmıştır.

 

- Kızılay tarafından 15 ve 23 Haziran 2010 tarihlerinde Oş şehrine toplam 27 ton acil yardım malzemesi taşıyan iki uçak gönderilmiş ve yardımların bölge halkına ulaştırılması sağlanmıştır. Türk Kızılayı ayrıca, 23 Haziran 2010 tarihinde Kırgızistan’a 4 psikososyal yardım görevlisi de göndermiştir.

 

- Ülkemizin Kırgızistan’a 21 milyon Dolar tutarında yardım yapması da kararlaştırılmıştır. 3 Temmuz 2010 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun Kırgızistan’ı ziyareti çerçevesinde imzalanan Anlaşmalar ile 21 milyon Dolar değerindeki yardımımızın uygulamaya konulması da kesinlik kazanmıştır.

 

- Türk sivil toplum örgütleri tarafından Oş ve Celalabad şehirlerine yaklaşık 40 tonluk acil yardım malzemesi de ulaştırılmıştır.