Türkiye Cumhuriyeti

Bişkek Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Heyetimizin Bişkek, Oş Ve Celalabad Şehirlerini Ziyareti , 27.08.2010

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Hakkı Akil başkanlığında ve ilgili kurumlarımızın yetkililerinden müteşekkil bir heyetimiz Bişkek, Oş ve Celalabad'da temas ve incelemelerde bulunmak üzere 23-26 Ağustos 2010 tarihlerinde Kırgızistan'ı ziyaret etmiştir.

Heyetimiz, Geçiş Dönemi Cumhurbaşkanı Roza Otunbaeva tarafından kabul edilmiş, Başbakan 1. Yardımcısı Amangeldi Muraliev, Başbakan Yardımcısı Cantörü Satıbaldiev ve Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbaev ile görüşmelerde bulunmuştur.

Heyet üyeleri ayrıca, Oş ve Celalabad kentlerini ziyaret etmiş, muhtelif yerel makamlarla temaslarda bulunmuş ve Oş İlahiyat Fakültesi’nde tertiplenen iftar yemeğinde Kırgız ve Özbek toplum liderleri ve kanaat önderleriyle biraraya gelmiştir.

Heyet üyeleri Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ile Uluslararası Atatürk Alatoo Üniversitesi’ni de ziyaret etmiş ve Ahıska toplumu temsilcileriyle görüşmede bulunmuştur.

Ziyaret çerçevesinde, Kırgızistan’ın bütçe açığına destek sağlamak üzere, tarafımızdan 10 milyon dolar tutarında bir nakdi yardım yapılmıştır. Bu hususa ilaveten, ülkenin güney bölgelerinin TİKA vasıtasıyla imar ve iskân etkinliklerinde kullanılmak üzere, tarafımızdan ayrıca 11 milyon dolar tutarında bir kaynak sağlanacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçiliği, parlamenter sisteme geçiş sürecindeki dost ve kardeş Kırgızistan’a, Türkiye’nin yakın ilgi, destek, yardım ve katkılarının tabiatıyla süreceğini bu vesileyle bir kez daha belirtir.