Türkiye Cumhuriyeti

Bişkek Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Kırgızistan-türkiye Manas Üniversitesi'nin Kuruluşunun 15. Yıldönümü , 30.11.2010

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nin 15. kuruluş yıldönümü kutlamaları bugün (30 Kasım) YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Manas Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve DPT Müsteşarı Kemal Madenoğlu, Mütevelli Heyet üyeleri Prof. Dr. Celal Göle ile Prof. Dr. Ali Ekrem Özkul ve Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Genel Müdürü Hüseyin Çalık'ın katılımıyla büyük bir coşku içinde ve son derece yapıcı bir atmosferde cereyan etmiştir.

TRT Avaz kanalından canlı olarak yayınlanan kutlamalara Kırgız Hükümetini temsilen Başbakan 1. Yardımcısı ile Eğitim ve Kültür Bakanı iştirak etmişlerdir.

Bişkek'in en prestijli mekanlarından biri olan Filarmoni binasında gerçekleştirilen, 1200 kişinin izlediği ve iki saat süren programda, Türkiye ve Türk dünyası ile altın bir köprü oluşturan ve bir "kardeşlik projesi" olarak hayata geçirilen sözkonusu üniversitenin önem ve anlamı özellikle Kırgız Hükümeti yetkililerince vurgulanmış, Türk ve Kırgız sanatının muhtelif örnekleri icra edilmiş ve çeşitli kültürel faaliyetler sergilenmiştir.

Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde, YÖK Başkanı Sayın Özcan, K-T Manas Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Madenoğlu ve beraberindeki heyet üyeleri Büyükelçiliğimize nezaket ziyaretinde bulunmuş ve Büyükelçi Akçal ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.