Türkiye Cumhuriyeti

Bişkek Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Çanakkale Zaferinin 96. Yıldönümü Ve İstiklal Marşı'nın Kabülünün 90. Yıldönümü Vesilesiyle Düzenlenen Törende Büyükelçi Akçal Tarafından Yapılan Konuşmanın Metni , 18.03.2011

Sayın Konuklar,

Değerli Gençler,

Türk tarihinde müstesna bir yeri olan ve Cumhuriyetimizin kurulmasına zemin hazırlaması açısından çok önemli bir yeri bulunan Çanakkale Zaferinin 96. Yıldönümü ile İstiklal Marşımızın Kabulünün 90. Yıldönümünü sizlerle birlikte Atayurdumuzda idrak etmenin mutluluğunu yaşıyorum.

18 Mart Çanakkale Zaferi, sadece Türk tarihinin değil, dünya tarihinin en önemli savaşlarından birinin kazanılmasının yıldönümüdür. Çanakkale’de dünyanın güçlü donanmalarına ve ordularına karşı, Türk milletinin genci ve yaşlısıyla gösterdiği eşsiz direniş, sonuçlarıyla dünyadaki dengeleri etkilemiş ve tarihe yön vermiştir. Milletimizin birlik ve beraberlik ruhuyla yazdığı Çanakkale Destanı ile Türk ulusunun bağımsızlık ve özgürlüğüne olan tutkusu, vatan topraklarına olan sonsuz sevgisi tüm dünyaya ilan edilmiştir.

Gerçek bir ibret tablosu ve Türk Milleti için de haklı bir iftihar vesilesi olan, Milletimizin üstün vatan sevgisi ve kahramanlığının sembolleştiği bu savaş, siyasal ve askeri yönlerden olduğu kadar moral gücün değeri bakımından da ele alınarak, genç kuşaklara çok iyi anlatılmalı ve öğretilmelidir.

Milletimizin ezelden ebede giden yolculuğunu, ruh derinliğini, gönül yüceliğini, milli kimliğini, manevi değerlerini ve vatan sevgisini en müstesna biçimde ifade eden İstiklal Marşımız, milli mücadelenin en çetin döneminde milletimizin şahlanışının sembolü olmuştur.

O gün savaş meydanlarında, vatanın her karışında verilen büyük mücadele bugün, bilimde, teknolojide, kültürde, sanatta, ekonomide, dış politikada, hayatın her alanında muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak için sergileniyor. Bu hedefe ulaşmak şehitlerimize, gazilerimize ve ecdadımıza karşı en büyük sorumluluğumuzdur.

Bu anlamlı günde, Büyük Önder Atatürk'ü, değerli vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u, ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi, bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, hepinizi sevgi ile selamlıyorum.