Türkiye Cumhuriyeti

Bişkek Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Akçal'ın 10 Kasım Atatürk'ü Anma Tören Konuşması , 10.11.2011

Büyükelçiliğimizin Değerli Mensupları,

Kıymetli Vatandaşlar,

 

Burada, ebediyete intikalinin 73. yıldönümünde, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir defa daha saygı ve minnetle anmak için toplanmış bulunuyoruz.


Atatürk, eşsiz bir komutan ve lider, gerçekçi bir devlet adamı,  büyük bir fikir ve aksiyon insanı olarak, sadece Türk tarihini şekillendirmekle kalmamış, dünya tarihine de damgasını vurmuştur. Barışçı kimliği, tarihi kişiliği, başarıları ve eserleriyle, tüm insanlığın saygı duyduğu bir lider olmuştur.


Büyük Atatürk, olağanüstü şartlara rağmen, üstlendiği tarihi sorumluluğu başarıyla yerine getirmiştir. Türk milletinden aldığı güç ve destekle, vatanın kurtarılmasına öncülük etmiş, halk egemenliğine dayanan, yeni ve modern bir devlet kurarak, güzel yarınların temellerini atmıştır.

Milletimiz için en doğru hedefi seçen Atatürk, bu sürecin gerektirdiği  reformları, zamanın önünde giden bir anlayışla hayata geçirmiştir.

O'nun önderliğinde başlatılan ve günümüzde de sürdürülen ilerici hamlelerle Türkiye, büyük bir değişim ve dönüşüm süreci yaşamıştır.


Değerli yurttaşlar,


88. kuruluş yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyetimizin elde ettiği muazzam başarılar, Atatürk'ün bıraktığı eserin büyüklüğünü ortaya koymaktadır.

 

Ülke ve millet olarak, Atatürk'ün gösterdiği hedefler doğrultusunda daima ileriye bakıyoruz. O'nun dünyaya ilham vermeyi sürdüren mirasına sahip çıkma kararlılığıyla yolumuza devam ediyoruz. Daha müreffeh bir geleceği inşa etmek için azimle çalışıyoruz. Türkiye'nin yeni uluslararası düzende hak ettiği yeri alması için üstün bir gayret gösteriyoruz.


Bu vesileyle bir kez daha vurgulamak isterim ki, her zamankinden daha güçlü bir konuma ulaşan devletimiz ve milletimiz, ebediyen refah içerisinde, hür ve bağımsız yaşayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk'ün de vurguladığı gibi, ilelebet payidar kalacaktır.


Bu duygu ve düşüncelerle sizleri saygıyla selamlarken, Cumhuriyetimizin kurucusu, milletimizin unutulmaz lideri, büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, O'nun şahsında dava ve silah arkadaşlarını, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha sevgi, saygı, rahmet ve şükranla anıyorum.