Türkiye Cumhuriyeti

Bişkek Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Akçal'ın Çanakkale Zaferi Mesajı , 16.03.2012

Bu sene 97. Yıldönümünü idrak ettiğimiz ÇanakkaleZaferinin Cumhuriyetimizin kurulmasına zemin hazırlaması açısından Türk tarihindemüstesna bir yeri bulunmaktadır.

Gerçek bir ibret tablosu ve Türk Milleti için dehaklı bir iftihar vesilesi olan, Milletimizin üstün vatansevgisi ve kahramanlığının sembolleştiğibu savaş, siyasal ve askeri yönlerden olduğu kadar moral gücün değeribakımından da ele alınarak, genç kuşaklara çok iyi anlatılmalı veöğretilmelidir. Bu noktada siz kıymetli öğretmenlerimize büyük görevlerdüşmektedir.

İstiklal Marşımız bu tarihişahlanışın, onur ve gurur mücadelesinin parlak bir anıtıdır. Değerli vatanşairi Mehmet Akif Ersoy'un kaleme aldığı dizeler, milletimizin kahramanlığını,eşsiz mücadelesini, azmini ve cesaretini ölümsüzleştirmiştir.

 Buvesileyle, Büyük Önder Atatürk'ü, değerli vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u, ebediyeteintikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tümşehitlerimizi, bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, sevgi ve saygılarımısunuyorum.