Türkiye Cumhuriyeti

Bişkek Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Akçal'ın 10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Kırgızistan Finali'nde Yaptığı Konuşma Metni , 19.03.2012

Kıymetli Katılımcılar,

Değerli Konuklar

  

Öncelikle “10.Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Kırgızistan Finali”ni gerçekleştirmek üzeresizlerle bir kez daha birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmekisterim.

Bugün bizi birarayagetiren, hoşgörünün, sevginin, barışın, kardeşliğin ve dayanışmanın dili olanTürkçeye duyduğumuz sevgi ve bağlılıktır.

Çok yakın birgelecekte Türkiye’nin küresel bir güç, Türkçenin de küresel bir dil olacağınainancımız tamdır ve şüphesiz Türkçe öğrenenler geleceğin kazananlarıolacaklardır.

KaramanoğluMehmet Bey’in 1277 yılında “resmi dil” ilan ettiği ve yıllar içinde dünyadagittikçe yaygınlaşan Türkçemizin, Kırgız kardeşlerimiz tarafından en güzelşekilde icra edildiğini görmek bizleri hem duygulandırmakta hem deonurlandırmaktadır.

Bu vesileyle,ülkelerimiz arasındaki ilişkileri inşa edecek ve belki de dünyanın kaderinitayin edecek bu kıymetli gençlerimizin Kırgızistan’daki gönüllü elçilerimizolacaklarına ve Türkiye ile Kırgızistan arasında sağlam temelli barış köprülerikuracaklarına tüm kalbimle inandığımı belirtmek isterim.

Sözlerime sonverirken, bu anlamlı etkinliği tertipleyen Uluslararası Sebat Eğitim Kurumlarıbaşta olmak üzere, güzel Türkçemizi konuşan yeni nesiller yetişmesine ve Türkkültürünün yayılmasına katkı sağlayan, Türkçeyi ve Türkiye sevgisini dünyanındört bir yanına büyük bir özveriyle taşıyan tüm kıymetli kardeşlerimi ve onlarındeğerli öğrencilerini kutluyor, hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.