Türkiye Cumhuriyeti

Bişkek Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Akçal'ın 10 Kasım Atatürk'ü Anma Tören Konuşması , 10.11.2012

Büyükelçiliğimizin Değerli Mensupları,

Kıymetli Vatandaşlar,

 

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının74. yıldönümünde kendisini anmak ve onun mirasına olan minnettarlığımızı ifade etmek için burada toplanmış bulunmaktayız.

 

Doğadaki tüm canlılar gibiinsanoğlunun da yaşamının bir sınırı vardır. Ancak bazı insanlar vardır kiyaşamları boyunca yaptıkları eserlerle, insanlığa yapmış oldukları hizmetlerleyaşamlarından sonra da varlıklarını sürdürürler.

 

10 Kasım bir yas günü değildir. Bilakis, Atatürk’ü fikirleriyle idealleriyle anma ve bıraktığı eseri ebediyete kadar yaşatma kararlılığını dile getirmek, emaneti ne kadar doğru sahiplendiğimizi anlamak ve bu hedefe yönelik katettiğimiz mesafeyi görmek için bir vesiledir.

 

Atatürk, sadece milletimizin değil, bütün insanlığın sevgisini ve saygısını kazanmış bir liderdir. Yaşamını milletine adayan, bir imparatorluğun küllerinden yepyeni ve güçlü bir devlet yaratan eşsiz bir lider, mümtaz bir devlet adamı, büyük bir komutan ve dâhi olan Atatürk, Türk milletinin refahı ve mutluluğu için sürekli yeniyi ve mükemmeli arayan, çağın ruhunu ortaya koyan doğru, gerçekçi ve bilimsel yaklaşımları, evrensel fikirleri, meşruiyetçi çizgisi, insani değerlere ve özgürlüğe olan bağlılığıyla dönemin diğer liderlerinden ayrılmaktadır.

 

Ülkemizin 20. yüzyılın başlarında ortaya koyduğu dönüşüm ve modernleşme hamlesi, günümüz şartlarında da ilham verecek güçlü bir vizyon ve cesaretle devam etmekte ve sahip olduğu dinamizmi, başarıları ve etkinliği dünyada dikkat ve ilgiyle takip edilmektedir. Cumhuriyetimizin elde ettiği muazzam başarılar, Atatürk’ün bıraktığı eserin büyüklüğünü ortaya koymaktadır.

 

Cumhuriyet'in kuruluşuyla belirlenen ideallere ulaşma bağlamında bizlerin temel hedefi, yüksek ruh ve şuurla durmadan, yorulmadan ülkemizin Atatürk'ün öngördüğü muasır medeniyetler seviyesini geçmesini sağlamak için çalışmak, yüzümüzü ileriye dönmek, ufkumuzu geniş, hedeflerimizi büyük tutmaktır. Bu hedefe birlik ve beraberlik içinde yürümek elzemdir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle sizleri saygıyla selamlarken, Atamızın en büyük emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne her yönü ile sahip çıkacağımıza söz vererek, Cumhuriyetimizin kurucusu, milletimizin unutulmaz lideri, büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, O'nun şahsında dava ve silah arkadaşlarını, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha sevgi, saygı, rahmet ve şükranla anıyorum.