Türkiye Cumhuriyeti

Bişkek Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Akçal'ın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Konuşma Metni , 21.05.2013

Sayın Rektörler,

 

Sayın Öğretim Görevlileri,

 

Sayın Konuklar,

 

Sevgili Öğrenciler,

 

 

Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919 Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 94. yıldönümüne ulaşmanın büyük mutluluğu ve heyecanı içerisindeyiz.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'dan başlattığı özgürlük hareketi zaman içinde tüm yurda yayılmış, milletimizin büyük bir azim ve kararlılıkla tek vücud olarak giriştiği mücadele sonucunda zaferle taçlandırılmıştır.


19 Mayıs, Türk milletinin kendisine vurulmak istenen esaret zincirlerini parçalayıp atma kararlılığının ilk somut göstergesidir. 19 Mayıs, aynı zamanda ulusumuza olan güvenin de tam ismi ve en somut işaretidir.

 

Türk gençliğine olan güvenini her vesileyle ve özellikle vurgulayan Atatürk kurduğu Cumhuriyeti sizlere emanet etmiştir.

 

Ulu Önder, Türkiye Cumhuriyeti'nin genç nesillerin omuzlarında giderek yükseleceğine ve çağdaşlık meşalesini gençlerimizin taşıyacağına gönülden inanmış ve hep bu amaç doğrultusunda hareket etmiştir.


Sizler, ülkemizin rengi, inancı, güzelliği, zenginliği, ümidi ve pek tabii geleceğisiniz.


19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kardeş Kırgız halkıyla birlikte kutlamanın büyük sevincini siz değerli katılımcılarla paylaşıyor, hepinize içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

Bu münasebetle, geçtiğimiz günlerde Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen bombalı saldırılarda hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve metanet, yaralılara da acil şifalar diliyorum.