Türkiye Cumhuriyeti

Bişkek Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Akçal'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı Konuşması , 29.08.2013

Dost Kırgız Cumhuriyeti’nin değerli yetkilileri,

Sayın Büyükelçiler ve kordiplomatiğin seçkin temsilcileri,

Kıymetli vatandaşlar,

Değerli Konuklar,

 

 

Asil Türk Milleti ve Kahraman Türk Ordusunun Başkomutan Ulu Önder Atatürk'ün önderliğinde gerçekleştirdiği büyük zaferin 91. yıldönümünü bugün burada sizlerle birlikte kutlamanın onurunu ve mutluluğunu yaşamaktayım.

 

Sözlerime başlarken, bizlerin bu günlere gelmesini sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahraman Mehmetçiklerimize ve aziz milletimize en derin şükranlarımı sunar, saygıyla anar, sizleri en kalbi duygularımla selamlarım.

 

En karanlık anın güneşin doğmasına en yakın an olması gibi tam da Türk milletinin türlü zorluklar ve mahrumiyet içinde olduğu bir dönemde, büyük fedakârlıklarla Türk ordusunun milleti ile bütünleşerek, birlik ve beraberlik içinde, azim ve sabırla aşıldığı, Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da çok güç şartlarda Samsun'a çıkmasıyla başlayan Milli Mücadelenin zafere ulaştığı tarihtir 30 Ağustos 1922.

 

Büyük Zafer ile özgürlük, bağımsızlık ve birlik-beraberlik temelinde yaşama kararlılığımız tüm dünyanın gözleri önüne serilmiş, Anadolu’nun sonsuza kadar Türk yurdu olduğu dünyaya ilan edilmiştir.

 

30 Ağustos Zaferi'nin ardından sağlam ve güçlü temeller üzerinde kurulan modern Türkiye Cumhuriyeti, bugün geleceğe umutla bakan, sürekli atılım içinde olan; dinamik ekonomisi, gelişen demokrasisiyle dünya sistemine daima yapıcı katkılar sağlayan; modern, müreffeh ve güçlü bir devlet olarak yükselmektedir.

 

Bizler Türk toplumu olarak, daha çağdaş bir devlete ve daha çağdaş bir demokrasiye sahip olmak konusunda büyük kararlılık içinde yürümeye devam edeceğiz.

 

Unutulmamalıdır ki bu şanlı tarihin mirasçısı olarak bizler, Kırgızistan’daki birlik ve beraberliğimizi en iyi şekilde sergilemeye özen göstermeliyiz. Sizler Türkiye’nin aynasısınız. Kırgızistan’da, Türkiye’nin bugün ulaştığı seviyeyi en iyi anlatabilecek, davalarımızı en sağlam şekilde savunabilecek olan güç sizlersiniz.

 

Değerli Konuklar,

 

Dört senedir yürütmekte olduğum görevimi tamamlamak üzereyim. Dört yıl zarfında Türk ve Kırgız toplumları adına gerçekleştirilen birçok olumlu gelişmeye şahit oldum. Türk-Kırgız dost ve kardeşliğinin ne denli sarsılmaz, çok boyutlu ve güçlü olduğunu bizzat gözlemledim. Dost ve kardeş iki toplum olarak beraberce atılan güzel adımların ilerletileceğine, güçlendirilip geliştirileceğine olan inancım tamdır.

 

Bu düşüncelerle, hepinizin Zafer Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyor, sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.