Türkiye Cumhuriyeti

Bişkek Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Sayın Serpil Alpman’ın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Mesajı , 19.05.2009

Gazi Mustafa Kemal’in kurtuluş mücadelemizi başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 90. yıldönümü tüm vatandaşlarımıza kutlu olsun.

Türk Ulusunun bağımsız karakterine ve Türk Gençliğine duyduğu güvenle 19 Mayıs 1919 günü yola çıkan Mustafa Kemal, Cumhuriyetimizin kuruluşuna kadar geçen süre içinde tüm Dünya liderlerine örneklik etmiş ve etmeye devam edecek bir mücadelenin önderliğini yürütmüştür.

Türk ulusunun cephelerde kahramanlık öyküleri yazarak elde ettiği bağımsızlığımız ve Cumhuriyetimiz, Türkiye’nin geleceği gençlerimize emanettir.

Sevgili Gençler,

Bugün laik, demokratik ve saygın bir dünya devleti olan Türkiye’miz, bölgesinde ve ötesinde güvenlik, barış ve istikrar üreten bir güç olarak dünya sahnesinde yer almaktadır. Ülkemizin sizlere sunduğu olanaklar 90 yıl öncesinden çok farklıdır. Bu olanakları da kullanarak, bilgili, donanımlı ve çalışkan bireyler olarak her birinizin ülkemizin yönetiminde söz sahibi olacağından, kültür, sanat, bilim ve spor alanlarında büyük başarılara imza atacağınızdan, ekonomimize katkıda bulunacağınızdan ve böylelikle Cumhuriyetimizin çağdaş dünya içindeki yerini koruyacağınızdan ve güçlendireceğinizden şüphemiz yoktur.

Yüce Önderimiz şanlı bir zaferle sonuçlanan milli mücadelemizin bu ilk gününü, siz sevgili gençlerimize armağan etmiştir. Bayramınız kutlu olsun.

Bu vesileyle, Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Önderimiz Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşımızın tüm şehitlerini ve gazilerini rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, tüm vatandaşlarımızın Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını en iyi dileklerimle kutluyorum.