Türkiye Cumhuriyeti

Bişkek Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Sayın Serpil Alpman Kırgızistan’ın Güneyini Ziyaret Etmiştir , 08.06.2009

Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın girişimi ve Bakan Sarbaev'in katılımıyla Bişkek'teki yabancı temsilcilikler 5 Haziran 2009 günü ülkenin en büyük barajı Toktogul'a davet olunmuşlardır.

 

Büyükelçi Sayın Serpil Alpman’ın Duayen olarak yeraldığı program çerçevesinde Toktogul baraj gölü ve barajı ile sözkonusu barajı besleyen Narın nehri üzerinde inşa edilmekte olan "Kambarata 2" barajı ziyaret edilmiştir.

 

Büyükelçi Sayın Serpil Alpman, Toktogul Barajı ziyaretini müteakip Kırgızistan’ın güneyinde yeralan Celalabad kentine gitmiştir.

 

6 Haziran 2009 Cumartesi Celalabad İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kantörö Toktomamatov'u, bu Üniversite bünyesinde kurulu Türk Dünyası Kırgız-Türk Sosyal Bilimler Enstitüsü'nü, Enstitüye bağlı Sosyal Bilimler ve Eğitim Fakültesi ile İşletme Fakültesi'ni ziyaret etmiştir.

 

Büyükelçi Alpman ziyaret programı çerçevesinde, Kırgız Cumhuriyeti Çevre Koruma ve Ormancılık Devlet Ajansı ile işbirliği halinde TİKA tarafından "Kırgızistan'da Ceviz ve Meyve Ormanlarında Zarar Yapan Sünger Örücü Yaprak Zararlısına Karşı Mücadele Projesi" kapsamında Celalabad şehrinde kurulan laboratuarda incelemelerde bulunmuştur.

 

Halklar Asamblesi Celalabad Şubesi'ni, Ahıska Türkleri Derneği Celalabad Şubesi Başkanı Süleyman Sariev ile birlikte ziyaretle Şube Başkanı Bakiev'le görüşmüş, Ahıskalı Türklerin yerleştikleri Bagış Köyüne gitmiş ve köylülerle sohbet etmiştir.

 

Büyükelçi Alpman 7 Haziran günü Bişkek’e dönmüştür.