Türkiye Cumhuriyeti

Bişkek Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

E-pasaport Uygulamasına Geçiş Hakkında Duyuru , 11.05.2010

İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları tarafından yürütülen ortak çalışma sonucunda, biyometrik özelliklere sahip e-Pasaportlar 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren kullanıma sunulacaktır. Mevcut pasaportlar 24 Kasım 2015’e kadar yenileriyle birlikte geçerli olacaktır.

Vatandaşlarımız e-Pasaport başvurularını 81 il ve 110 ilçe Emniyet Müdürlüklerine, yurt dışında ise bağlı bulundukları konsolosluklara yapabileceklerdir.

e-Pasaport uygulaması konusunda vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla hazırlanan e-Pasaport web sitesi www.epasaport.gov.tr adresinde bugünden itibaren hizmete sunulmuştur.

Sözkonusu web sitesi üzerinden iletilecek bilgi talepleri mümkün olan en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

e-Pasaport konusunda olabilecek tüm soruları cevaplamak ve ayrıca randevu taleplerini karşılamak amacıyla kurulan e-Pasaport Çağrı Merkezi de 15 Mayıs 2010 tarihinde hizmete girecektir.

e-Pasaport Çağrı Merkezi’ne ulaşılabilecek telefon numarası (216) 444 30 20’dir.

Vatandaşlarımızın e-Pasaport başvurusu için 23 Mayıs 2010 tarihinden itibaren www.epasaport.gov.tr üzerinden veya e-Pasaport Çağrı Merkezi’nden randevu talebinde bulunmaları da mümkün olacaktır.

Diğer taraftan, bu aşamada teknik nedenlerden ötürü, diğer bazı temsilciliklerimiz gibi Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi de e-Pasaport başvurusu kabul edemeyecek, buna karşılık mevcut eski tip pasaportların uzatılması veya yeni (eski tip) pasaport tanzim edilmesi uygulamasına 31 Aralık 2010 tarihine kadar devam edilecektir.

e-Pasaport başvurusunu hemen yapmak isteyen vatandaşlarımız, bu başvurularını öncelikle bir seyahat vesilesiyle gittiklerinde Türkiye’de veya teknik imkanları halihazırda yeterli durumda bulunan yakın ülkelerdeki diğer temsilciliklerimize yapabileceklerdir.

Saygıyla duyurulur.