Türkiye Cumhuriyeti

Bişkek Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Etniklerarası Diyalog: Uzlaştırma Ve Hoşgörü Konferansı , 04.10.2010

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin teşebbüs ve desteği ve Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı ile eşgüdüm içerisinde 1-2 Ekim 2010 tarihlerinde Issık Göl bölgesinde “Etniklerarası Diyalog: Uzlaştırma ve Hoşgörü Konferansı” düzenlenmiştir.

Ülkenin Güney bölgesinde yaşanan üzücü olayların ardından bölgedeki tüm etnik grupları biraraya getirmeyi amaçlayan ve dil, kültür ve kader birliği çerçevesinde bir uzlaşı ve diyalog platformu oluşturmayı hedefleyen etkinlik, Oş ve Celalabad’dan 80 olmak üzere toplam 150 katılımcının iştirakiyle gerçekleştirilmiştir.

Kırgızistan Geçiş Yönetimi Cumhurbaşkanı Sayın Roza Otunbaeva ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun açılış konuşmalarını yaptığı konferans, kanaat önderleri ile aksakalların hoşgörü perspektifiyle biraraya geldiği ve Kırgızistan’ın geleceğiyle birlik ve beraberliği için neler yapılabileceğinin değerlendirildiği bir zemin olmuştur.

Türkiye’nin öncülüğünde başlatılan ve Kırgızistan’ın toplumsal barışına ve birlikte yaşama kültürüne katkı sağladığı kadar, kırılgan ve hassas bir konu olan bölgesel barışa da yardımda bulunacak bu uzlaşı ve diyalog sürecinin daha da pekiştirilmesi öngörülmektedir.

Saygıyla duyurulur.