Türkiye Cumhuriyeti

Bişkek Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Akçal'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı , 26.10.2010

Sevgili vatandaşlarım,

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 87. yıldönümünü milletçe yürekten kutluyor ve bu önemli günde büyük bir gurur yaşıyoruz.

Cumhuriyetimiz Atatürk'ün önderliğinde, milletimizin azim ve kararlılığıyla vücut bulmuş büyük bir eserdir. Bu eser, büyük bir vizyonla daima ileriye bakan, özgüvenini sağlam tutan, heyecanla ve şevkle çalışan bir neslin bugünkü nesillere armağanıdır.

Hepimizin bildiği gibi Cumhuriyetimizin felsefesinin temelinde muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma hedefi yer almaktadır. Türkiye bu hedefi yakalama sürecinde, ekonomik ve sosyal kalkınma ile halkın refahını sağlamaya yönelik hamlelerini; demokratik kültürü ve davranışları her alanda hayata geçirme gayretleriyle birlikte yürütme kararlılığındadır.

“Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesini benimsemiş olan Türkiye Cumhuriyeti, içeride olduğu kadar dışarıda da köklü tarihine ve itibarına yakışır bir tutum sergilemiş, bölgesinin ve dünyanın önemli devletlerinden biri olarak, barış ve kalkınma yolunda büyük hedeflere yönelmiştir.

Önümüzdeki dönemde de önüne çıkan fırsatları en iyi şekilde değerlendirecek olan Türk halkı gerçekleştireceği yeni atılımlarla gelecek nesiller için de tarih yazacaktır.

Ülkemizin modernleşme sürecinin bu anlayışla devam ettirildiğini görmekten ve herkesin huzur içinde yaşadığı müreffeh, hür ve demokratik bir Türkiye'ye ulaşmak için yurtiçinde ve yurtdışındaki vatandaşlarımızca gösterilen büyük özveriden memnuniyet duymaktayız.  

Türkiye Cumhuriyeti, demokrasinin doğasında bulunan sosyal ve kültürel farklılıkların korunup geliştirilmesine, halkın birliğinin, huzurunun ve kardeşlik ortamının güçlendirilmesine ve tüm vatandaşlarının ülke kalkınmasına katkıda bulunmalarına önem vermektedir.

Ülke olarak sahip olduğumuz farklılıkların zenginlik olarak görülmesi, demokrasimizi olduğu gibi, ülkemizin varlığını da güçlendirecektir. Ayrımcılığın olmadığı, barış, kardeşlik, özgürlük ve demokrasi içinde yaşayan bir Türkiye'nin, toplumun tüm kesimlerinin katkı ve çabalarıyla daha da güçleneceği katidir.

Cumhuriyetin 87. yılını idrak ettiğimiz bugün Türkiye’nin, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğunu, gelişmiş demokrasisi, dinamik ekonomisi, güçlü ordusu ve diplomasisiyle, bölgesine istikrar yayan bir ülke konumuna geldiğini görmekten hep birlikte gurur duymalıyız.

Bu duygularla, Türkiye’deki, yurtdışındaki ve özellikle Kırgızistan’daki kıymetli vatandaşlarımızın, geleceğimizi emanet edeceğimiz sevgili çocuklarımızın ve gençlerimizin Cumhuriyet Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyor, hepinize sevgi ve saygılarımı iletiyorum.