Türkiye Cumhuriyeti

Bişkek Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Akçal'ın Zafer Bayramı'nın 90. Yıldönümü Resepisyonunda Yapmış Olduğu Konuşma , 05.09.2012

Değerli Konuklar,

 

 

Sözlerime başlarken, milletimizintarihte eşi görülmemiş bir mücadele sergilediği Kurtuluş Savaşı'nı nihayeteerdiren 30 Ağustos Zaferi'nin 90. yıldönümünü sizlerle birlikte kutlamanınmutluluğunu yaşadığımı ifade etmek isterim.

 

Vatanı işgal edilerek bağımsızlığınakastedilen Türk milleti, Büyük Atatürk'ün önderliğinde bir varoluş mücadelesivermiş, aziz milletimiz Kurtuluş Savaşı'nda kaderini kendi elleriyle çizmiş veecdadımızın büyük fedakarlıklarla vatan yaptığı mukaddes topraklarda sonsuzakadar bağımsız yaşama iradesini ortaya koymuştur.

26 Ağustos 1922'de Afyon Kocatepe'de başlayan Büyük Taarruz, zaferegiden yoldaki en önemli kilometre taşını oluşturmaktadır. 30 Ağustos Zaferi'ninelde edilmesi ve İzmir'in kurtarılmasıyla, Atatürk'ün önderliğinde millet-ordubütünleşmesiyle yürütülen İstiklal Savaşı nihai hedefine ulaşmıştır.

 

Böylelikle milletimiz ve ordumuz,içinde bulunduğu imkansızlıklara rağmen, tarihe altın harflerle işlenen büyükbir destan yazmıştır. Hür ve müstakil yaşama kararlılığımızı tüm dünyaya engüçlü şekilde ilan eden 30 Ağustos Zaferi'yle vatan toprakları kurtarılırken,Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının yolu da açılmıştır.

 

30 Ağustos Zaferi, TürkiyeCumhuriyeti'nin temelini sağlamlaştıran bir zafer olarak hepimize gururvermektedir.

 

Cumhuriyet'in ilanıyla birlikteAtatürk'ün öncülüğünde topyekun bir kalkınma seferberliği başlatan Türkiye,muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma gayesi doğrultusunda önemli mesafekatetmiştir.

Ülkemiz bugün kalkınma ve ilerleme hamleleriyle,ekonomik ve siyasi potansiyeliyle bölgesinde ve dünyada huzur ve istikrarıngüvencesidir. Vatanperver insanımızın çalışkanlığıyla Cumhuriyetimiz yücelmişve gelişmiştir. Bunu daha ileri götürmek, demokrasimizi, ekonomimizi daha dageliştirmek ve toplumsal refahı sağlamak temel amacımızdır.

Son yıllarda gerçekleştirilen vebu sürece ivme kazandıran siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlardakihamleler, Türkiye'nin geleceğinin parlak olduğunu en güzel şekilde ortayakoymaktadır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, baştamilli mücadelemizin lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıolmak üzere, bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün ölümsüz sembollerişehitlerimizi ve gezilerimizi bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyor,hepinizin Zafer Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum.