Türkiye Cumhuriyeti

Bişkek Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Batı Karadeniz’deki Üniversitelere Öğrenci Kabulü , 08.04.2014

Batı Karadeniz’deki Üniversitelere Öğrenci Kabulü

 

“Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği” bünyesinde oluşturulan bir komisyon tarafından “Uluslararası Öğrenci Kabul Sınavı” yapılacaktır. Bu kapsamda Kastamonu Üniversitesi, Kırgızistan’ın Bişkek, Oş, Celalabad ve Karakol (Issık Göl) şehirlerinde oluşturulacak sınav merkezlerinde sözkonusu sınavı gerçekleştirecektir. İlgili sınav merkezlerinde sınava girecek aday sayısının 30’un altında olması halinde o şehirde sınav gerçekleştirilmeyecek, aday tercih ettiği ikinci sınav merkezinde sınava girebilecektir. Yurtdışı sınav merkezlerine göre sınav başvuruları alacak koordinatör kurum/kuruluşlar aşağıda belirtilmektedir.

 

Kastamonu Üniversitesi tarafından düzenlenecek sınavda alınan puan, Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği’ne bağlı Bartın Üniversitesi, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından kabul görmektedir. Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği’ne üye herhangi bir üniversite bünyesindeki bölümlerde öğrenim görmek isteyen öğrenciler, 15 Mart- 1 Mayıs 2014 tarihleri arasında yurtdışı sınav ücretlerini koordinatör kuruluşa/üniversiteye ödemek suretiyle http://78.186.12.207/Register.aspx adresinden online olarak sınava giriş için başvurusu yapabileceklerdir. Başvuru sayılarına bağlı olarak Yurtdışı Sınav Merkezleri 9 Mayıs 2014’te açıklanacaktır.

 

Türkçe, İngilizce ve Rusça dillerinde eş zamanlı olarak 7 Haziran 2014 tarihinde saat 10:30’da gerçekleştirilecek sınavda adaylara 4 şıklı test şeklinde 100 soru sorulacaktır. Sorular, Matematik (30), Mantık (40), Fizik (10), Kimya (10) ve Biyoloji (10) branşlarından oluşacaktır.

 

Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği adına Kastamonu Üniversitesi’nin Uluslararası Öğrenci Kabul Sınavı gerçekleştirmeyi planladığı sınav merkezleri aşağıda sunulmaktadır:

 

Bişkek             : Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi

Celalabad        : İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi, Kırgız-Türk Sosyal Bilimler Enstitüsü

Oş                   : Oş Devlet Üniversitesi

Karakol           : Kasım Tınıstanov Issık Göl Devlet Üniversitesi

 

Saygıyla duyrulur.